Księga Rodzaju 1:1-31

(1)  Na początku stworzył Bóg niebo i ziemię. (2) Ziemia zaś była zamętem i bezładem, a ciemność nad otchłanią; a duch Boży unosił się nad powierzchnią wód. (3) I rzekł Bóg: ˝Niech się stanie światło!˝ I stało się światło. (4) I widział Bóg światło, że dobre; i rozdzielił Bóg między światłem a ciemnością. (5) I nazwał Bóg światło dniem, a ciemność nazwał nocą. I był wieczór i był ranek – dzień jeden.

(6) I rzekł Bóg: ˝Niech będzie przestwór w pośrodku wód, a niech przedzieli między wodami a wodami!˝ (7) I uczynił Bóg przestwór i przedzielił między wodami, które pod przestworem, a wodami, które nad przestworem. I stało się tak. (8) I nazwał Bóg przestwór niebem. I był wieczór i był ranek – dzień wtóry.

(9) I rzekł Bóg: ˝Niech się zbiorą wody z pod nieba w jedno miejsce, a niech się ukaże ląd!˝ I stało się tak. (10) I nazwał Bóg ląd ziemią, a zbiór wód nazwał morzami. I widział Bóg, że dobrze. (11) I rzekł Bóg: ˝Niech porośnie ziemia rośliną, zielem rozsiewającem nasienie, drzewem owocowem, rodzącem owoc podług rodzaju swojego, w któremby nasienie jego było, na ziemi!˝ I stało się tak. (12) I wydała ziemia roślinę, – zielę, rozsiewające nasienie podług rodzaju swojego i drzewo rodzące owoc, w którem nasienie jego było, podług rodzaju swojego. I widział Bóg, że dobrze. (13) I był wieczór i był ranek – dzień trzeci.

(14) I rzekł Bóg: ˝Niech będą światła na przestworze nieba, aby przedzielać między dniem a nocą; a niech służą jako znamiona i pory i dni i lata; (15) I niech będą światłami na przestworze nieba, dla przyświecania ziemi!˝ I stało się tak. (16) I utworzył Bóg dwa owe światła wielkie: światło większe dla panowania dniem, a światło mniejsze dla panowania nocą, i gwiazdy. (17) I umieścił je Bóg na przestworze nieba, dla przyświecania ziemi. (18) I aby panować dniem i nocą i przedzielać między światłem a ciemnością. I widział Bóg, że dobrze. (19) I był wieczór i był ranek – dzień czwarty.

(20) I rzekł Bóg: ˝Niech się zaroją wody rojem jestestw żyjących, a ptactwo niech się unosi nad ziemią, na przestworze niebios!˝ (21) I stworzył Bóg owe potwory wielkie i wszelkie jestestwo żyjące, poruszające się, którem zaroiły się wody podług rodzaju swego, i wszelkie ptactwo skrzydlate podług rodzaju swojego. I widział Bóg, że dobrze. (22) I pobłogosławił im Bóg i rzekł: ˝Rozradzajcie się i rozmnażajcie i napełniajcie wody w morzach, a ptactwo niech się rozmnaża na ziemi!˝ (23) I był wieczór i był ranek – dzień piąty.

(24) I rzekł Bóg: ˝Niech wyda ziemia jestestwa żyjące podług rodzajów swoich: bydło i płazy i zwierzęta lądowe podług rodzajów swoich!˝ I stało się tak. (25) I utworzył Bóg zwierzęta lądowe podług rodzajów swoich, i bydło podług rodzaju swojego, i wszelki płaz ziemny podług rodzaju swojego. I widział Bóg, że dobrze. (26) I rzekł Bóg: ˝Uczyńmy ludzi na obraz Nasz i podług podobieństwa Naszego, a niech panują nad rybami morza, i nad ptactwem nieba, i nad bydłem, i nad wszystką ziemią, i nad wszelkim płazem, który pełza po ziemi!˝ (27) I stworzył Bóg człowieka na obraz Swój, na obraz Boga stworzył go; mężczyznę i niewiastę stworzył ich. (28) I błogosławił im Bóg, i rzekł do nich Bóg: ˝Rozradzajcie się i rozmnażajcie, i napełniajcie ziemię, i zawładnijcie nią, i panujcie nad rybami morza, i nad ptactwem nieba, i nad wszelkim zwierzem, który się porusza na ziemi!˝ (29) I rzekł Bóg: ˝Oto oddaję wam wszelkie ziele rozsiewające nasienie, będące na powierzchni całej ziemi, i wszelkie drzewo, na którem jest owoc drzewny, rozsiewający nasienie: wam niechaj będą na pokarm. (30) A wszelkiemu zwierzowi lądowemu, i wszelkiemu ptactwu nieba, i wszystkiemu, co się porusza na ziemi, w którem jest dusza żyjąca – wszelką zieloną roślinę – na pokarm!˝ I stało się tak. (31) I obejrzał Bóg wszystko, co uczynił, i oto było bardzo dobre. I był wieczór i był ranek – dzień szósty.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s